Новини за Книги
Център за книгата представя най-купуваните книги на Издателството на Нов български университет през септември 2024 г. Класация Топ 10 се поддържа в сайта Електронен каталог на изданията на НБУ. Център за книгата организира представяния на изданията на Нов български университет, видеата могат да се гледат в едноименната фейсбук страница и в ютюб канала New Bulgarian University.
Книжарница и галерия „НБУ в ЦЕНТЪРа“ отправя покана за участие в представяне на стихосбирката на Сесил Костадинова „Флаграте“ на 09. октомври 2024 г. от 18.00 ч. на ул. „Георги С. Раковски“ 191Б.
Събитието е с водещ поетесата Десислава Стоянова.
Независимо от лошите метеорологични условия и проливния дъжд на 29 септември в София, финалното събитие на „Книги за смет” – „Зеленият площад“, събра рекорден брой участници. Над 1500 души рециклираха пластмаса и взеха безплатна книга на паркинга на обновените Централни хали, а събраните отпадъци надхвърлиха 1 тон. Така беше поставен край на тазгодишното издание на „Книги за смет”, което премина през общо 10 града в страната. Три от тях получиха титлата „Столица на буквите“ – Пловдив, Бургас и Велико Търново. По време на кампанията през 2024 г. бяха събрани и рециклирани близо 9 тона пластмаса, а раздадените книги са на стойност 80 000 лв.
ЕОС в България подкрепя поредна инициатива за повишаване на ранната финансова грамотност като превенция на задлъжняването
На 17 октомври 2024 година, в 19:00 часа, клуб "Карусел" в София ще бъде домакин на едно по-специално събитие. То е посветено на официалното представяне на новата книга със стихове и афоризми "Храна за Душата" от Пейо Мариновски. Творбата е въплъщение на мислите и чувствата на един необикновен автор, който съчетава в себе си страстта към поезията с дълбокото познание на бойните изкуства.
С изложбата „Наследството на Магдалина Станчева“ Библиотеката отбелязва 100-годишнината от рождението и 10-годишнината от смъртта на археолога и музеолог Магдалина Станчева, дарила личната си библиотека (1997 г.) и архив (2006 г.) на Нов български университет. Тази невероятна жена посвещава целия си живот на разкриването, опазването и съхраняването на българското културно-историческо наследство. По време на активната ѝ дейност на археолог през 50-70-те години нa XX в. успява да спаси от унищожение множество археологически обекти чрез обявяването им за паметници на културата. На нея дължим опазването на ротондата „Св. Георги“, църквата „Света София“ и други. За своите професионални успехи получава приживе прозвището „главен археолог“ на гр. София.
Тодорова - Сесил създава „Първи стъпки към изтънчения музикален вкус” с цел да приобщи хората към красивия свят на музиката