21 Февруари 2024г.
Успешно приключи изпълнението на проект „ЗЕЛЕНА ПЪТЕКА“ В ПРОГРАМИТЕ ЗА ДИГИТАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ ПРИ ОБУЧЕНИЕ НА ВЪЗРАСТНИ. Проектът се реализира по Програма “Еразъм+”, Ключово действие 2, Малки партньорства при обучение на възрастни.
В продължение на 18 месеца организации от Франция и България - ITJump Education, Иновативни Образователни Технологии, Институт за културно наследство, съвместно работиха за постигане целите на проекта и разработиха Ръководство „Зелена пътека“.
Ръководство “Зелена пътека” дава конкретни препоръки за прилагане на енергийно ефективен подход в обучителната дейност на образователните центрове за възрастни. Ръководството е предназначено за преподаватели, учители, ръководители, административен персонал и ИТ специалисти в учебни центрове и всички заинтересовани страни, които искат да получат нови знания и да развият практически умения фокусирани върху енергийна ефективност при употребата на дигитални средства и техника.
Ръководството включва два основни инструмента за подкрепа на преподаватели, ръководители и административен персонал в центрове за обучения за възрастни:
• Инструмент 1 – обучителна програма в три учебни модула;
• Инструмент 2 – примерен стратегически план за обучителните центрове при интегриране на енергийно-ефективни подходи в учебния процес.
• 20 добри практики за енергийна ефективност в обучението на възрастни.
Ръководството представлява възможност за дълбока трансформация, насърчавайки устойчивостта, иновациите и социалната отговорност в центровете за обучение, като същевременно ги позиционира като ключови в изграждането на екологично образователно бъдеще в Европа.
Центровете за обучение, които интегрират принципите на ръководството, могат да се позиционират като лидери в образователната устойчивост.
Чрез възприемане на еко-отговорни практики, центровете за обучение могат да направят значителни спестявания от оперативни разходи, свързани с потреблението на енергия.
Обучаемите и обучителите трябва развиват все по-голяма екологична осведоменост, като разбират въздействието на своите цифрови дейности върху околната среда. Това насърчава включването на всеки от тях с ангажимент за по-отговорно поведение.
Пълното ръководство може да намерите тук: www.cheminvert.chinstitute.eu
Благодарим ви за постоянната подкрепа в усилията ни да допринесем за намаляване на въглеродния отпечатък и повишаване на екологичното осъзнаване!
Проект “Зелена пътека” | 2022-1-FR01-KA210-ADU-000082386
Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.