29 Октомври 2024г.
- Българският частен монетен двор „Булминт“ почете храмовия празник с дарение на иконографски издържано изделие от чисто сребро
- Медалът ще бъде включен в изложбата „Заедно да съхраним историческата памет“ в Деня на народните будители в музей „Възраждане и Учредително събрание“ в старопрестолния град
По своя традиция българският частен монетен двор „Булминт” отново дари сребърен медал от Програма „Православни светии” за храмов празник на православна църква. Този път дарението бе в полза на историческата църква-музей „Св. Димитър” във Велико Търново, стопанисвана от Регионалния исторически музей в града. А медалът от чисто сребро „Свети Димитър Солунски” бе дарен часове преди настъпването на Димитровден.
Свети Димитър е един от т.нар. военни светци и се радва на особена почит по българските земи. Днес продължават да се издигат църковни храмове в негова чест, а около 170 000 българи, носещи неговото име, празнуват своя имен ден на 26 октомври.
Изборът на храма във Велико Търново за дарение на сребърен медал „Свети Димитър Солунски” не е случаен – светията е покровител на града, станал столицата на Второто българско царство, коментират от „Булминт”. Освен художествен паметник на културата с национално значение, това е най-старата и точно датирана средновековна търновска църква. Тя е свързана с обявяването на въстанието начело с болярите Петър и Асен през 1185 г. за отхвърляне на византийското владичество.
Според историческите източници от този период, същата година в Търново по чудодеен начин се появява икона на Св. Димитър, която е принадлежала на разграбената по време на нормандското нашествие в Солун базилика с мощите на светеца. Появата на иконата била знак за българските владетели, че Св. Димитър ще покровителства възстановената българска държава. В прослава на светеца първите владетели от Асеновата династия му издигат величествен храм в подножието на крепостта Трапезица.
Църквата „Св. Димитър” е била водещ храм във Втората българска държава, в който всички владетели в периода 1186 до 1241 г. са получавали символите на властта си. След множество разрушения, грабежи и възстановявания на храма, през 1977 г. започва обемно-архитектурна реставрация, като се извършва реконструкция на обект с неизвестен графичен първообраз. Възстановеният храм „Св.Димитър“ е открит като музеен обект през 1985 г., по повод 800 години от въстанието на Петър и Асен и обявяването на Търновград за столица на Втората българска държава.
Директорът на Регионален исторически музей - Велико Търново с дарения сребърен медал "Свети Димитър Солунски"
Дареният от „Булминт” сребърен медал „Свети Димитър Солунски”, ще бъде съхраняван в научно-спомагателния фонд на Регионален исторически музей – Велико Търново. Той ще бъде включен в изложбата „Заедно да съхраним историческата памет“ с новопостъпилите за годината дарения, която ще бъде открита в Деня на народните будители – 1 ноември в музей „Възраждане и Учредително събрание“ в Старата столица, разказа директорът на културния институт д-р Иван Църов при официалното даряване от представители на „Булминт”.
Медалът е отсечен във висше мат-гланцово качество от 31.1 г чисто сребро – най-висока проба 999.9, с диаметър 38.6 мм. На аверса е изобразен Св. Димитър в най-разпространената иконографска композиция – в ролята на конник в доспехи пронизва „царя на неверниците” или Антихриста, представен в образа на вражески воин. Щитът му е украсен с хризма – Христов монограм, състоящ се от двете препретени в розета начални букви ΧΡ.
Реверсът на медала е общ за всички изделия от Програма „Православни Светии” на „Булминт” и пресъздава богато орнаментирания иконостас в църквата „Рождество Богородично“ в Рилския манастир.
Сребърният медал е поставен в изящна черна дървена кутия върху повдигаща се платформа, за да може да бъде изложен като настолно украшение.