01 Август 2024г.
През месец август водещата марка бира в България – „Пиринско“, ще организира акции по почистване на Пирин планина. Кампанията „Пиринско Чисти планини“ се провежда за втора поредна година с цел да допринесе за опазването на българската природа и да спомогне за почистването на отпадъците и превенцията на замърсяването в планините. Почистванията се осъществяват с подкрепата на общините Банско, Разлог и Добринище, Национален парк „Пирин“, ЕКОПАК и др.
През всеки от уикендите в месец август, доброволци от цялата страна ще имат възможност да се включат в почистванията на „Пиринско“. Акциите ще се проведат паралелно на следните дати и локации в планината:
03.08. х. Яворов, Разлог и х. Гоце Делчев, Добринище
10.08. Екопътека Ролбан, Банско и х. Бъндерица, Банско
17.08. х. Бъндерица, Банско и х. Демяница, Банско
24.08. х. Яворов, Разлог и х. Беговица, Сандански
31.08. х. Гоце Делчев и Екопътека Ролбан
На тези места ще бъдат изградени специални пунктове на „Пиринско“ по събиране на отпадъците. Всеки доброволец, който предаде отпадъците от разходката си в планината, ще получи безплатна алкохолна или безалкохолна бира и ще може да играе за награди – раница, планинарско канче с уникален дизайн или метална значка. Очаква се акциите да обединят туристи и любители на планината от цялата страна. На местата по почистване ще бъдат изградени и специални еко-съобразни зони за отдих, както и интерактивна инсталация със съвети как да пазим планината чиста.
„За нас тази кампания е повече от кауза, тя е лична мисия. Пиринско е марка, която с гордост носи името на своя роден дом - Пирин. От години, ние инвестираме в опазването на българските планини. Те са национално богатство, с което като българи трябва да се гордеем и да опазваме и за бъдещите поколения. Надяваме се, че действията, които предприемаме днес, ще доведат до по-дългосрочна и устойчива промяна, а именно – знанието за това как да пазим планината чиста и недопускане на нейното замърсяване.“ – коментира Анджелика Борунова, Бранд Мениджър на марка „Пиринско“.
„Пиринско“ е марка, която е неразривно свързана с планината и с красотата на българската природа. През годините тя е подкрепяла редица проекти със социален и обществен принос, като в бъдеще ще се фокусира върху опазването на околната среда като тема от съществено значение.
Определянето на количеството отпадъци, които остават в планината, е трудно за оценка, особено с просто око или от разстояние. За да установят приблизителни нива, респондентите в глобалното проучване „Пластмаса на върха“ (Plastics on the Peak, The 2021 Global Mountain Waste Survey*), били помолени да оценят какво количество боклук срещат в планината спрямо неговата вместимост в раница с различни размери. Преобладаваща част от тях или 46% посочват, че средното количество боклук, което обикновено виждат в планината, може да запълни изцяло горната част на раница с вместимост от 60 л, което е около 1/3 от нея. 26% от анкетираните виждат достатъчно отпадъци, да запълнят половината раница, а 15% отговарят, че боклукът би напълнил една или няколко раници. Едва 6% смятатат, че в планината се срещат малко или никакви отпадъци.
За да не замърсяваме планината, е достатъчно да бъдем внимателни към нея, да се грижим за околната среда и да следваме няколко лесни съвета.разгращат
1. Боклукът няма място в планината. Всеки отпадък оставя негативен отпечатък в природата. Някои отпадъци се разграждат за месеци, докато за други ще са необходими столетия или дори милиони години. Повечето пластмасови изделия се разграждат между 400 до 500 години, мокрите кърпички – за около 800 години, а стъклените бутилки могат да оцелеят до 1, 000 000 години.
2. Бутилка за многократна употреба. Не носете пластмасови бутилки в планината. Много по-удобно, практично и екологично е да вземете със себе си бутилка за многократна употреба, която можете да напълните с вода от планински извор.
3. Фасовете също замърсяват. Едни от най-честите замърсители в планината са угарките от цигари. Освен че се разпадат бавно, за около 10 до 20 години, те могат да предизвикат пожар.
4. Органичният отпадък не е безвреден. Често погрешно смятаме, че остатъците от храна – например обелки от банан или недоядена ябълка, изхвърлени сред природата, няма да й навредят, но това не е така. Остатъците от храна могат да нарушат естествената среда в планината и да бъдат опасни за животните.
5. Боклукът трябва да бъде изцяло събран и изнесен в раницата. Има само един принцип на устойчивост по време на преход – всичко, което взимате със себе си, трябва да се върне с вас, дори отпадъците.
Повече информация за почистванията на „Пиринско“ в Пирин планина и полезни съвети можете да откриете на навънспиринско.bg
През 2023 г. кампанията „Пиринско Чисти планини“ привлече над 1,000 доброволци от цялата страна, които заедно почистиха два района в планината – пътеките около хижа Гоце Делчев и при изходен пункт за хижа Яворов, и събраха повече от 800 кг боклук. Амбицията на марката е тази година да привлече двойно повече доброволци, както и да обхване повече на брой и различни локации, а също така да удвои резултатите от почистванията и да достигне до сърцата на потребителите, които също да припознаят каузата като своя.
Само преди няколко месеца кампанията „Пиринско Чисти планини“ бе отличена с голямата награда за най-добър проект за социална отговорност в категория Производител от тазгодишното издание на Progressive Awards заради своя принос към опазването на Пирин планина. Целта е не само по-висока събираемост на отпадъците в планината, но и изграждането на екологично съзнание сред туристите и опазването на чистотата на природата сега и в бъдеще. Като част от кампанията, се предвижда и поставянето на специални преси за кен опаковки в няколко хижи в Пирин планина, както и подкрепа за българските хижи и заслони в рамките на партньорството с Хижа на годината 2024.
Всички новини за Пиринско можете да следите и в социалните мрежи на марката: