25 Октомври 2024г.
Център за книгата и департамент „Нова българистика“ отправят покана за среща на Читателския клуб на НБУ с тема „Разговор за книгата „Портретът на Дориан Грей“ от Оскар Уайлд“ на 30. октомври 2024 г. от 16.30 ч. в книжарницата на корпус I в Нов български университет.
Водещи на срещата са проф. Пламен Дойнов, д.н., доц. д-р Йордан Ефтимов и доц. Морис Фадел, д.н.
Октомврийската сбирка на Читателския клуб на НБУ е посветена на 170 години от рождението на Оскар Уайлд. „Портретът на Дориан Грей“ е единственият роман на Оскар Уайлд, творба с бурна история, безжалостен коментар на обществото от края на ХIX в., който повече от сто години по-късно остава все така на място.
Васил Димитров: По думите на Уайлд идеята за „Портретът на Дориан Грей“ му е дошла, докато е позирал на канадската художничка Франсис Ричърдс. Когато вижда готовата картина, той на шега подхвърля, колко е жалко, че изображението на платното няма да остарее никога за разлика от самия него и колко хубаво би било, ако стане точно обратното. Писателят толкова харесва въпросният парадокс, че същият заляга в основата на сюжета на единствения му роман и най-популярно негово произведение, върху което, освен легендата за Фауст, са повлияли и знакови за епохата прозаични текстове като „Шагренова кожа“ на Балзак, „Наопаки” на Жорис-Карл Юисманс и „Мелмот скитникът“ на Чарлз Матюрин. Дориан Грей и до ден днешен се превръща в нарицателно име за антигерой, който „продава душата си на дявола“, за да получи доживотна младост и красота, но в крайна сметка се самоунищожава по логиката на библейското „каква полза за човека, ако придобие цял свят, а повреди на душата си“ (новозаветен стих директно цитиран от мефистофеловия образ на изкусителя лорд Хенри към края на книгата)…
Прочетете текста на Васил Димитров за книгата на страниците на сайта на Читателския клуб на НБУ.
Вход свободен!
Видео на живо във фейсбук страница Център за книгата;